Kuru İğne Tedavisi

Kuru İğne Tedavisi

Kuru iğne tedavisi 

diğer bilinen  adıyla IMS ( Intra Muscular Stimulation ) yani  kas  içi uyarım anlamındadır.

Bu yöntem güvenli, yan etkisi olmayan, tedavi edici ve (tecrübeli Uzman tarafından uygulandığında) zararsız bir yöntemdir. İğne, herhangi bir ilaç içermediği için bu ismi alır. Bu sebeple alerjik reaksiyonlar, ilaç etkileşimleri ve yan etkiler görülmez.

Bu tedavi en sık, Kas Romatizması da denen Miyofasyal Ağrı Sendromunda uygulanır. Kas romatizması, iskelet kasları olarak bilinen tüm çizgili kaslarda görülebilir. Yani vücudun hareketini sağlayan, eklemleri çalıştıran, tüm fiziki faaliyetlerimizde rol alan kaslardır .

Ayrıca, bazı tendinitlerde (tendon iltihabı) , lokal ağrı patolojilerinde de kullanılmaktadır.
Bunların dışında,  Boyun ve Bel Fıtığında, Omuz Ağrıları ve  Omuz İmpingement Sendromunda da fizik tedavi ile birlikte, fizik tedaviye destek olarak uygulanır ve çok etkili, kalıcı sonuçlar elde edilir. Diz ve Bacak ağrılarında da sıklıkla kullanılmaktadır.

Kuru iğne ile tedavide,  başarı oranı oldukça yüksektir (% 92-95) ve sonuçlar hasta ve uzmanlar açısından yüz güldürücüdür. Tedaviye cevapsız veya dirençli durumlarda (% 5-8), genellikle altta yatan başka bir patoloji söz konusudur. Bu gibi durumlarda ilk muayene sırasında altta yatan neden  genellikle tespit edilip, tedavi buna göre planlanır.

Kuru iğne tedavisi, hastanın muayenesi yapılıp, tanısı konduktan sonra, belli seanslar halinde planlanır. Tedavi boyunca o bölgeye ait faaliyetlerin azaltılması ve istirahat önerilir. Tedavinin süresi, yani kaç seans olacağı, problemin bulunduğu vücut bölgesinin genişliğine, rahatsızlığın ne kadar eski olduğuna, hastanın yaşına, başka hastalıkların eşlik edip etmediğine göre değişiklik gösterir. Bazen tek bir seans yeterli olabilmektedir. Fakat  sıklıkla 3-5 seans olarak planlanır. Bazı nadir durumlarda tedavi 5-8 seansı bulabilir. Genellikle haftada 2 seans olarak uygulanır.  Gereken durumlarda seans aralığı 2-3 güne çekilebilmektedir.

Ayrıca uyguladığımız kuru iğne tedavisine ek olarak hastaya maniplasyon ve mobilizasyon tedavisi de uygulanmaktadır. Tedavimizin kalıcı olması ve etkisini uzun yıllar sürdürebilmesi için hastaya özel egzersiz programı ve diyet uygulanır.


Afyon Kocatepe Üniversitesi Protez ve Ortez bölümünden mezun olan uzmanımız daha sonra Haliç Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünü başarı ile bitirmiştir. Eğitim hayatına Bahçeşehir Üniversitesi – Kayropraktik alanındaki Yüksek Lisansı ile devam etmiştir. Osteopati – Manuel Terapi – Kuru İğne – Pilates – Kinezyolojik Bantlama – Lenf Ödem Tedavisi – West Akupunktur – Kupa Terapi – Hacamat – Hirudoterapi - Trigger Point Tedavisi – Fasyal Gevşetme ve Derin Doku Masajı alanlarında eğitimler alarak uzmanlaşmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Powered by