Refleksoloji Masajı

Refleksoloji Masajı

Refleksoloji, bugün destekleyici yada tamamlayıcı tedavi dediğimiz terapiler arasında yer almaktadır.Yaklaşık on iki bin yıllık bir geçmişi olan refleksolojinin ilk uygulama yeri geleneksel tıbbın doğuş ve uygulama yeri olan Çin ve Mısır’dır. Bu yönteme göre ellerimiz ve ayak tabanlarımızda vücudumuzun son bulduğu sinir noktaları mevcuttur. Bir başka deyişle her organın, el ve ayak tabanında yansıdığı bir nokta vardır. Örneğin; ayaktaki böbrek noktasına yapılan refleksoloji uygulaması böbrekleri uyarır.

Refleksoloji, noktalarını belirli tekniklerle uyarmanın ortaya elektrokimyasal mesajları çıkardığını bunun da nöronların yardımı ile ilgili organı uyarır. Refleks bölgeleri terapisi ile normalleştirmede aşırıya kaçılmamasına özellikle dikkat etmesi gerekir. Normal duruma bir kez ulaştığında, başka bir bölgede gereğinden fazla çalışarak bu dengenin bozulmaması gerekir. Aşırı çalışma yapıldığında ishal ve nezle gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Refleks terapinin yapılmadığı, sakıncalı olduğu durumları da göz önünde bulundurmamız gerekir.

Normal tedavinin yanında yardımcı bir çalışma yürütüldüğü için doktor değilseniz, bir tanı koyamazsınız, hastalığın adını koyamazsınız, reçete ve ilaç yazamazsınız,ilaç uyarlaması yapamazsınız, tedavi yapamazsınız. Olumsuz durumlarda  Doktora yönlendirmeniz yeterli olacaktır.  Günümüz dünyasında refleksoloji sadece uzakdoğuda değil, Avrupa ve Amerika’da yaygın biçimde sinirlerle ve nörolojiyle ilgili birçok alanda tamamlayıcı bir çalışma yöntemi olarak kullanılmaktadır.


Afyon Kocatepe Üniversitesi Protez ve Ortez bölümünden mezun olan uzmanımız daha sonra Haliç Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünü başarı ile bitirmiştir. Eğitim hayatına Bahçeşehir Üniversitesi – Kayropraktik alanındaki Yüksek Lisansı ile devam etmiştir. Osteopati – Manuel Terapi – Kuru İğne – Pilates – Kinezyolojik Bantlama – Lenf Ödem Tedavisi – West Akupunktur – Kupa Terapi – Hacamat – Hirudoterapi - Trigger Point Tedavisi – Fasyal Gevşetme ve Derin Doku Masajı alanlarında eğitimler alarak uzmanlaşmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Powered by